POŻYCZKI PŁYNNOŚCIOWE NA CZAS PANDEMIIPOŻYCZKI PŁYNNOŚCIOWE NA CZAS PANDEMII

 

Utrzymanie płynności finansowej w trakcie pandemii COVID-19 to jeden z największych koszmarów, z jakimi zmagają się od ponad dwóch lat przedsiębiorstwa różnych branż. Rządowe wsparcie dla działalności gospodarczej przyjmuje obecnie kształt pożyczki płynnościowej. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak pozyskać dodatkowe finansowanie dla swojej firmy.

 

Tak zwana preferencyjna pożyczka płynnościowa nie niesie ze sobą żadnych kosztów. Oferta rządowa pochodzi z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), a finansowane zapewniane jest ze strony Unii Europejskiej UE. Rozwiązane proponowane przez POIR stanowi duże wsparcie dla małych i średnich graczy rynkowych, którzy aktualnie doświadczają negatywnych konsekwencji pandemii. Takie pożyczki umożliwiają finansowanie wydatków związanych z podtrzymaniem bieżącej działalności Twojej firmy i zapewnienie tytułowej płynności finansowej. Poza tym, pożyczka jest połączona z dotacją, pokrywającą koszty oprocentowania (przez co może wynosić ono 0%), a także nie wymaga wniesienia żadnych dodatkowych opłat.

 

Kto może skorzystać z pożyczki płynnościowej?

 

Pożyczki przygotowano dla mikro-, małych i średnich firm (MMŚP), które spełniają poniższe kryteria:

· nie znajdowały się w trudnej sytuacji przed 31.12.2019 roku, a ich bieżące problemy spowodowane są skutkami pandemii COVID-19,

· nie zostały dotychczas wykluczone z dostępu do środków publicznych.

UWAGA! Do 2.02.2022 roku udzielono już 5 015 takich pożyczek płynnościowych, a łączna liczba przedsiębiorstw, które z nich skorzystały to 4 779 (jedna firma może otrzymać więcej niż jedną pożyczkę!), całkowita wartość udzielonych pożyczek obejmuje 2 296 596 702,07 zł (dane BGK).

 

Dlaczego pożyczka płynnościowa jest tak wyjątkowa?

 

Pożyczki płynnościowe z POIR mają wiele zalet. Po pierwsze, mogą nic nie kosztować, ponieważ odsetki i pozostałe koszty może pokryć dotacja. Po drugie, nie posiadają wymogu wkładu własnego. Po trzecie, harmonogram i warunki spłaty są równie atrakcyjne. Firma może ponadto skorzystać z półrocznej karencji, a zatem pierwszą ratę zapłacisz dopiero po pół roku. Do tego dołącza rozwiązanie „wakacji kredytowych”, które oferują dodatkowo do 4 miesięcy bez spłaty rat. Kolejna korzyść pożyczki płynnościowej to dogodny termin spłaty całej kwoty, przedsiębiorstwo może to zrobić do 6 lat. Pamiętaj, że nie są to pożyczki inwestycyjne, jak większość dostępnych na rynku.

 

Pożyczkę płynnościową możesz przeznaczyć na:

 

· wynagrodzenia pracowników, w tym należne składki ZUS i US,

· koszty personelu pracującego na terenie firmy, będącego na liście płac

  podwykonawców,

· uregulowanie należności podatków, składek zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych,

·  pokrycie zaległych faktur i kosztów użytkowania budynków,

·  zakup towarów niezbędnych do dalszego prowadzenia swojej działalności.

 

  •  

    Gdzie się zgłosić?

    Pożyczkę płynnościową z POIR udzielają instytucje finansujące, współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Skontaktuj się z naszym specjalistą pod numerem 32 600 79 73, który załatwi za Ciebie wszystkie formalności. Lub skorzystaj z Formularza kontaktowego.

  •  
  • Kompleksowo zajmujmiemy się Twoją sprawą. Skontaktuj się, odpowiemy!

 

  •  
  • Zespół Domjas.

  •  
 

Kontakt

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas!
 
Domjas

Autor tekstu: Elżbieta Albadri

Pisarka, redaktorka, autorka tekstów naukowych, publicystycznych, artykułów prasowych, a także treści terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych i postmodernistycznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Promotorka heurystyki w kształceniu człowieka. Wartość merytoryczna i rzetelność tworzonych wpisów, zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej jest tym wyższa, im więcej źródeł zostanie porównanych, rozpatrzonych, poddanych krytycyzmowi i zestawionych w spójną całość.

Zobacz także