CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZACIĄGNIĘCIEM KREDYTU GOTÓWKOWEGO?Pożyczka i kredyt gotówkowy jako rozwiązanie

 

Pożyczki i kredyty gotówkowe znajdują się w tej samej grupie produktów. Obecnie można je pozyskać zarówno w banku, jak i od instytucji pozabankowych. W tym drugim przypadku wcale nie oznacza to, że są one gorsze. Na całym świecie, rynek finansowy obfituje w różnorodne, konkurencyjne firmy, które w rzetelny (i częstokroć nowoczesny) sposób, udzielają finansowania dla osób prywatnych i przedsiębiorców. Czego przede wszystkim nie wiesz o pożyczkach i kredytach gotówkowych? Głownie tego, że NIE NALEŻY SIĘ ICH BAĆ.

 

Oprocentowanie i koszt kredytu

 

Szczegółowe elementy kredytów i pożyczek, takie jak RRSO, koszt całkowity, marża, ubezpieczenie, itp., są często niewłaściwie rozumiane czy nawet nieodpowiednio przedstawiane przez doradców bankowych. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie podstawowych pojęć i kluczowych kwestii, które są istotne podczas podpisywania umowy kredytowej. Fundamentem tego jest cel pożyczki czy kredytu gotówkowego – środki finansowe można przeznaczyć na dowolny cel, nie tłumacząc się z powodów zaciągnięcia tego zobowiązania. Koszt kredytu stanowią z kolei wszystkie elementy, jakie otrzymujesz w umowie oprócz wnioskowanej kwoty. Przede wszystkim będą to odsetki, jakie spłacisz wraz z kolejnymi ratami. Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) to zagadnienie, które zbiorczo łączy w sobie kompletny koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, jaki jest wyrażony w postaci wartości procentowej całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

 

Porównanie kredytów gotówkowych

 

Rynek konkurencyjny zapewnia obecnie dostęp do wielu różnorodnych rozwiązań finansowych. Poszczególne banki, jak i podmioty pozabankowe prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej atrakcyjnych ofert. Punktem wyjścia dla tych działań jest zachęcenie klientów do skorzystania z danego produktu, czy też ich gamy. Dwa podstawowe wskaźniki, dzięki którym samodzielnie porównasz dwa lub więcej produktów kredytowych to wspomniana RRSO i całkowity koszt kredytu. Ten ostatni wskazuje, ile pieniędzy klient wpłaci do banku, spłacając swoje zobowiązanie. Uwzględnia się wówczas zarówno pożyczony kapitał, jak również wyliczone w symulacji odsetki, prowizję, a do tego ubezpieczenie kredytu. Zapoznanie się z tymi wskaźnikami posiada głęboki sens zwłaszcza wtedy, gdy oferty odnoszą się do identycznej kwoty. Należy przy tym pamiętać, iż wszelkie opłaty za produkty (typu konto osobiste, karta kredytowa dołączona do produktu), które są wymogiem wielu kredytodawców znajdują się poza tym kosztem całkowitym. Z drugiej strony mogą one być konieczne, by uzyskać kredyt gotówkowy na preferowanych warunkach. 

 

Jak powinien wyglądać ranking kredytów gotówkowych?

 

Zestawienie, w którym można łatwo porównać poszczególne elementy kredytów gotówkowych powinno być przede wszystkim przejrzyste i zrozumiale dla konsumenta. W tym obszarze mieści się też podawanie rzetelnych danych, niezmanipulowanych na cele reklamowe. Niemal każdy z budowanych aktualnie rankingów opiera się na porównaniu ze sobą informacji o oprocentowaniu, RRSO, prowizji, zakresu między minimalną i maksymalną kwotą udzielanego kredytu oraz okresem, na jaki można go uzyskać. Przejrzenie tego rodzaju katalogów umożliwia na rozeznanie rynku, oszacowanie swoich możliwości (głównie zdolności kredytowej), a następnie zaciągniecie zobowiązania stacjonarnie lub online. 

Warto zapoznać się z regularnie aktualizowanymi rankingami kredytów gotówkowych ze względu na wyjściową możliwość dopasowania do siebie parametrów produktu, a nawet uświadomienia sobie, co w tym kredycie jest dla konsumenta najważniejsze – okres kredytowania, kwota, a może wysokość odsetek. Ostateczna decyzja kredytowa jest wydawana indywidualnie, jak w każdym produkcie z tej grupy.

Źródło: ICAN Institute, HBR, biznes.gov.po, knf.gov.pl

 

Kontakt

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas!
 
Domjas

Autor tekstu: Elżbieta Albadri

Pisarka, redaktorka, autorka tekstów naukowych, publicystycznych, artykułów prasowych, a także treści terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych i postmodernistycznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Promotorka heurystyki w kształceniu człowieka. Wartość merytoryczna i rzetelność tworzonych wpisów, zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej jest tym wyższa, im więcej źródeł zostanie porównanych, rozpatrzonych, poddanych krytycyzmowi i zestawionych w spójną całość.

Zobacz także