31.08.2021

DECYZJA NA BIEŻĄCO – PORZUĆ DŁUGĄ NIĆ MYŚLENIA 

Motywacje bardziej nastawione na działanie zasady tu i teraz, a przy tym budowanie statusu społecznego i ustawiczne powiększanie majątku to myśl, która obecnie towarzyszy 26% osób. Zmiany zachodzące w ostatnim czasie udowodniły, że zbyt dalekosiężne plany mogą zostać zniweczone w przeciągu kilku tygodni. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego warto skrócić perspektywę planowania i postrzegania, a także jak bardzo intuicja nie pomoże ci w decyzjach finansowych.

Kryzys ostatnich dwóch lat, jaki został spowodowany pandemia COVID-19 wykazał, ze nadmiar długoterminowych strategii nie tylko nie sprzyja osiąganiu celów, ale jest bezużyteczną stratą czasu. Anegdota głosi, że mistrzem nietrafionej krótkowzroczności był Ken Olson, założyciel oraz prezes koncernu high‑tech DEC, który w końcu lat siedemdziesiątych stwierdził, że komputer domowy nie spotka się z zainteresowaniem. Trzy lata później epoka pecetauruchomiła masową sprzedaż tego rodzaju elektroniki. Aktualnie wszystkie warunki na świecie powodują, iż coraz trudniej przewidzieć pewne wydarzenia, szczególnie po stronie bankowości, rynków finansowych, a nawet własnego stanu majątkowego. Śledzenie bieżących informacji pozwoli ci na orientowanie się w sytuacji na tyle, by móc modyfikować swoje decyzje, plany i działania, nie zaprzepaszczając zysku.

Czego unikać przy szyciu krótkimi nićmi, czyli o balansie decyzyjnym

Zminimalizuj liczbę błędów, jakie możesz popełnić przy krótkoterminowych decyzjach, nie wykraczając poza perspektywę kilku miesięcy czy maksimum roku. Zarówno w środowisku zatrudnienia, jak i przy prowadzeniu własnej firmy, decyduj w oparciu o bieżące dane, monitorując je, a nie planując życzeniowo. W historii bankowości przypadki nadmiernie długofalowego planowania były obecne jeszcze niedawno. Za najbarwniejszy przykład nieodpowiednio dobranego zachowania rynkowego uchodzą przedstawiciele biura Deutsche Bank AG, którzy ostatnią pulę transferów finansowych zlecili wobec Lehman Brothers po 15 września 2008, czyli po aferze upadłości firmy z Wall Street. Taki nierozważny błąd szacowano na straty w wysokości blisko 72 milionów USD, poniesionych przez Deutsche Bank AG. 

Twoja decyzja to też twoja reputacja

Szybka decyzja może zwiastować błyskawiczny sukces, a niekiedy równie intensywne fiasko. Znalezienie balansu polega na rozpatrzeniu kilku opcji i dopasowaniu do siebie narzędzi, sposobów i środków skrojonych na miarę. Decyzje operacyjne, składające się na linii czasu w działania i strategie powodują, że w dobie COVID-19 stajesz się architektem swojego życia, definiowanego przez trudne do przewidywania warunki. Co czeka cię za rok? Jak będzie wyglądać gospodarka, rynek nieruchomości, prowadzenie firmy za dwa lata? Mimo licznych scenariuszy, jakie są symulowane przez ośrodki badawcze i centra analityczne nie jesteś w stanie wprost ustalić czynników, które w dłuższej perspektywie zdeterminują twoje życie. Zarówno w biznesie, jak i w sferze prywatnej skup się na tymczasowych rozwiązaniach, które są obiecujące na przyszłość. Richard H. Thaler i Cass R. Sunstein precyzują takie podejście jako libertariański paternalizm. To trudne wyrażenie nie przeszkadza ludziom we wdrażaniu codziennie coraz elastyczniejszych form decydowania o sobie i swoich finansach. Skorzystaj z tego dobrodziejstwa.

 

Źródło: ICAN Institute, D. Kahneman, Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, HBR, McKinsey & Company

źródło: Gilly/Unsplash

 
Domjas

Autor tekstu: Elżbieta Albadri

Pisarka, redaktorka, autorka tekstów naukowych, publicystycznych, artykułów prasowych, a także treści terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych i postmodernistycznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Promotorka heurystyki w kształceniu człowieka. Wartość merytoryczna i rzetelność tworzonych wpisów, zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej jest tym wyższa, im więcej źródeł zostanie porównanych, rozpatrzonych, poddanych krytycyzmowi i zestawionych w spójną całość.

Zobacz także