31.05.2021

Jak najkorzystniej ubezpieczyć auto?Ubezpieczenie pojazdu wciąż jest przez klientów odbierane jako skomplikowane i zawiłe, szczególnie jeśli użytkowanie samochodu wykracza poza poruszanie się na terenie kraju. Posiadanie ubezpieczenia jest równie istotne w zakresie OC, jak i AC.

 

Sukces tkwi w skutecznym ubezpieczeniu

Ubezpieczenie każdego pojazdu należy traktować jako decyzję o charakterze najlepszego kolejnego kroku (next best action). Ta praktyka pozwala właścicielowi na podejście do zagrożeń na zasadzie: ,,Ten element mogę już wyrzucić z głowy”. W codziennych sytuacjach, gdy do oferty ubezpieczenia OC klient otrzymuje propozycję Autocasco oraz ewentualne ubezpieczenia dodatkowe, nie jest przekonany o potrzebie posiadania tego pakietu. Z kolei zestaw OC i AC stanowi pewnego rodzaju złoty standard, dzięki któremu kierowca jest maksymalnie zabezpieczony jeszcze przed udaniem się w trasę. Koszt poniesiony na zakup takiego ubezpieczenia to jedynie poboczny wyznacznik wybierania najkorzystniejszej oferty. Sekretem skutecznego ubezpieczenia samochodu jest bowiem ZAKRES, wchodzący w skład OC i AC.

 

Pośrednik pomoże dobrać  rozwiązanie

Testowanie rożnych, możliwych kombinacji produktowych nie jest przy tym konieczne. Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów wychodzą pośrednicy finansowi, którzy są w stanie dobrać i zoptymalizować ofertę do osobistych oczekiwań każdego klienta. Elastyczność ubezpieczenia OC i AC pozwala na szybkie zweryfikowanie, jaki wachlarz usług jest dla danej osoby najodpowiedniejszy. W ten sposób można znacząco uprościć swoją ścieżkę do odpowiedniego ubezpieczenia pojazdu. Punktem startowym jest skonsultowanie swoich rzeczywistych potrzeb, a następnie skorzystanie z bezpłatnych usług pośrednictwa finansowego, by ostatecznie dopasować do siebie najlepszy pakiet OC i AC. Do tego należy zaliczyć zarówno zagrożenia, na jakie pojazd jest wystawiony każdego dnia, jak i te rzadsze, ale mimo to mogące się wydarzyć.

 

Jak najkorzystniej ubezpieczyć auto?

Wybranie tylko ubezpieczenia obowiązkowego OC odchodzi powoli w zapomnienie. W zachodnich państwach europejskich jest to bezsensowne tworzenie luki w posiadanym zabezpieczaniu auta. Wbrew pozorom o efektywności zakupu ubezpieczenia OC i AC decydują nie tyle cechy i składniki oferty, ale… intuicja. Świadomość zagrożeń, przed jakimi należy się ochronić zakresem ubezpieczeń komunikacyjnych jest podstawą poszukiwania właściwego produktu. Własne przekonanie o niezniszczalności auta czy też o niskim ryzyku pewnych, negatywnych zdarzeń, które powodują konieczność wypłaty z OC czy AC, warto pozostawić jedynie w sferze marzeń.

 

Źródło: Harvard Business Review, ICAN Institute, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

 
Domjas

Autor tekstu: Elżbieta Albadri

Pisarka, redaktorka, autorka tekstów naukowych, publicystycznych, artykułów prasowych, a także treści terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych i postmodernistycznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Promotorka heurystyki w kształceniu człowieka. Wartość merytoryczna i rzetelność tworzonych wpisów, zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej jest tym wyższa, im więcej źródeł zostanie porównanych, rozpatrzonych, poddanych krytycyzmowi i zestawionych w spójną całość.

Zobacz także