13.09.2021

WYPADKI W SZKOLE, CZYLI RZECZ O UBEZPIECZENIU NNWWrzesień oznacza dla większości osób dużą zmianę w codziennym funkcjonowaniu. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego pojawia się konieczność dostosowania się zarówno rodziców, dzieci, jak i nauczycieli do rzeczywistości, w której żyje się wspólnie. W szkołach ma miejsce znacznie więcej wypadków niż na drogach*. Z tego powodu warto zainteresować się ubezpieczeniem NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego jest to tak istotne i jak bardzo dotyczy właśnie Ciebie i Twojego gospodarstwa domowego.

Od czego chroni i jak działa NNW?

NNW to taka forma ubezpieczenia, które obejmuje swoją ochroną zarówno życie, jak i zdrowie ubezpieczonego. Dotyczyć może tym samym szkód poniesionych w rezultacie wypadku drogowego, ale też innych sytuacji komunikacyjnych, a ponadto przy różnorakich zdarzeniach szkolnych i w życiu codziennym. 

Dlaczego NNW jest niezbędne?

Ubezpieczenie dzieci to jeden z podstawowych tematów poruszanych na zebraniach w każdym nowym roku szkolnym. Niezależnie od tego, czy masz już pakiet wykupiony w szkole, warto pomyśleć o uzupełnieniu tej ochrony, by dziecko było jak najlepiej zabezpieczone. Po pierwsze dlatego, że nie sposób przewidzieć przyszłości. Brak umiejętności jasnowidzenia powoduje, iż pakiet NNW powinien zapewniać ochronę 24/7. Poza tym, dane opublikowane przez System Informacji Oświatowej wykazały, że w roku szkolnym 2017/2018 miało miejsce 54 000 wypadków dzieci i młodzieży szkolnej, gdzie dla porównania w 2018 roku zgłoszono równocześnie 31 000 wypadków drogowych. Uszczerbek na zdrowiu po zdarzeniach szkolnych obejmuje całą paletę obrażeń, takich jak urazy nóg i rąk, w tym zwichnięcia oraz złamania, a nawet poparzenia, zmiażdżenia i rany szarpane. Pojawiają się nawet poważne zakrztuszenia. Wypadki mają miejsce zarówno na lekcjach WF, na chemii, biologii, innych przedmiotach,  także w drodze do i ze szkoły. Z nieuwagą uczniów jest znacznie trudniej walczyć niż z dostosowaniem pakietu NNW, które jest jedyną ścieżką zagwarantowania sobie realnego spokoju.

Najlepsze składniki ubezpieczenia NNW

Zakup ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, w odpowiednio przygotowanym pakiecie warunków jest niezwykle pomocny przez cały rok. Okazuje się, że obecna oferta firm ubezpieczeniowych pozwala na uzyskanie ochrony także w okresie wakacyjnym, w domu, za granicą. Dodatkowo, większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia obecnie stosunkowo szybką wypłatę środków po zgłoszeniu zdarzenia, a co więcej, z góry wiesz, jaką kwotę otrzymasz. Elastyczne oferty pozwalają na ubezpieczenie dziecka od pierwszego dnia po narodzinach aż do 18. roku życia. Dzięki temu zyskujesz nie tylko ochronę życia i zdrowia latorośli, ale też własny spokój we wszystkich sytuacjach, w których nie masz wpływu na tok zdarzeń i zachowania innych ludzi. 

NNW – jesienne lekarstwo na niepewność

Dyrekcje polskich placówek szkolnych liczą na korzystna pogodę, gdyż sale gimnastyczne i budynki nie są w stanie pomieścić wszystkich uczniów, czemu nie sprzyjają też warunki pandemii. Tym samym większa liczba wyjść dzieci i nastolatków na zewnątrz powoduje, że Ty nie powinieneś z kolei liczyć na łut szczęścia, ale na solidne zabezpieczenie swojego dziecka w postaci pakietu NNW. UWAGA! Tego rodzaju zestawy również mogą mieć niekorzystne warunki umowy, które prowadzą do niedoubezpieczenia lub nadmiernego ubezpieczenia. W znalezieniu dopasowanego do Twoich potrzeb rozwiązania NNW zajmie się doradca pośrednictwa finansowego. Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) obarcza winą za większość szkolnych wypadków pracowników oświaty. Zamiast jednak oczekiwać poprawy systemowej, warto zwrócić się w stronę rzeczywistego zabezpieczenia, jakim jest wyłącznie NNW. Zbiorcze informacje o parametrach takiego mechanizmu znajdziesz na poniższej infografice. 

* według serwisu dane.gov.pl za rok 2017 i kolejnych lat

Źródło: dane.gov.pl, Focus, ICAN Institute, ICAN Business Insight, MIT Sloan Management Review, ICAN Management Review

Źródło: Ben White/Unsplash 

 
Domjas

Autor tekstu: Elżbieta Albadri

Pisarka, redaktorka, autorka tekstów naukowych, publicystycznych, artykułów prasowych, a także treści terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych i postmodernistycznych opowieści dla dzieci i młodzieży. Promotorka heurystyki w kształceniu człowieka. Wartość merytoryczna i rzetelność tworzonych wpisów, zarówno w wersji elektronicznej, jak i drukowanej jest tym wyższa, im więcej źródeł zostanie porównanych, rozpatrzonych, poddanych krytycyzmowi i zestawionych w spójną całość.

Zobacz także